2013-01-09

WSP har erhållit bygghandlingsuppdraget för Slussens nya bussterminal

Konsultbolaget WSP har erhållit bygghandlingsuppdraget för Slussens nya bussterminal. Uppdraget består bland annat av projektering av bygghandlingar och tekniskt stöd. Bussterminalen ska byggas inne i Katarinaberget och kopplas ihop med Saltsjöbanan och tunnelbanan. Terminalen beräknas kunna tas i drift 2018.

WSP har sedan början av maj 2012 arbetat med systemhandlingen för Slussens nya bussterminal. Nu har företaget även erhållit bygghandlingsprojekteringen med ansvar för att ta fram bygghandlingar, vara tekniskt stöd under byggtiden samt att utföra relationshandlingar.

Den nya bussterminalen kommer att byggas i Katarinaberget och ha sin huvudentré för resenärerna från Katarinavägen. Bussterminalen kopplas ihop med Saltsjöbanan och tunnelbanan så att det blir smidigt och säkert för resenärerna att förflytta sig mellan buss, tåg och t-bana. Bussarna kommer att köra in i terminalen från Stadsgårdsleden via en ny bergtunnel med mynning i höjd med Fotografiska museet. Hela terminalen inryms i ett stort bergrum där vänthallen är placerad i mitten, avskild från avgångs- och ankomsthallarna.

Uppdraget ska genomföras med den så kallade BIM-metoden med projektering i 3D genom hantering av teknikområdesspecifika modeller. Uppdragsgivare är Stockholms Stads Exploateringskontor.

Uppdraget påbörjas i januari 2013 och den totala projekteringstiden beräknas pågå under fem år.

För ytterligare information v v kontakta:

Jan Waage, uppdragsledare 
WSP Sverige AB 
Tel: 08- 688 62 72 / 070 377 22 50 
E-post: jan.waage@WSPGroup.se  

Karin Sundberg, Marknadskommunikatör
WSP Sverige AB
Tel: 08-688 67 85 / 070-266 41 72
E-post: karin.sundberg@WSPGroup.se


Information om företaget: WSP Sverige AB

Nyheten presenteras i samarbete med MyNewsdesk