2012-03-29
Raka rör från OLW till fredagsmyset
OLW Solo’s är potatischips i rör med naturliga kryddor och 100 % solrosolja. Potatischipsen Solo’s lanseras nu i de populära smakerna Sourcream & Onion, Sea Salt och Sourcream & Ranch.
Den svenska snacksmarknaden växer och efterfrågan på nya produktinnovationer ökar. Chips i rör har haft en positiv utveckling under de senaste två åren och står i dag för 14 % av den svenska potatischipsmarknaden. OLW som är störst på potatischips i Sverige lanserar nu potatischipsen Solo’s i smakerna Sorucream & Onion, Sea Salt och Sourcream & Ranch.
– Vi är glada att kunna erbjuda konsumenten ett potatischips i rör med naturliga kryddor och mycket smak. Oftast äter man potatischipsen direkt ur röret, man häller inte upp dem i en skål, vilket gör att de passar fint till de stunder då man är en eller två personer till fredagsmyset säger Marcus Thollin, marknadsdirektör på OLW.
OLW Solo´s är potatischips i rör fulla med smak, naturliga kryddor och 100 % solrosolja. Den jämna formen får potatischipsen genom att de stansas ut med form.
Vikt: 175 gram
För mer information vänligen kontakta:
Marcus Thollin, marknadsdirektör OLW, 08-564 618 57, 070-419 77 68, marcus.thollin@olw.se
Susanne Wibréus, produktchef OLW, 08- 580 078 27, 0765-40 78 27, susanne.wibreus@olw.se
Information om företaget: Orkla Snacks Sverige AB
Nyheten presenteras i samarbete med MyNewsdesk