2012-03-05
Prisbelönta Swegon öppnar ny fabrik i Indien
Under ACREX-mässan i Bangalore, Indien belönades Swegon med Innovation Award of Excellence. ACREX är Sydasiens största event inom VVS-området och på mässan som hålls årligen deltar branschens ledande aktörer. Swegon vinner Innovation Award of Excellence för en av sina helhetslösningar. Den svenska tillverkaren ser priset som bekräftelse på sin roll som ledande i skapandet av kompletta system för kommersiella inomhusklimatsapplikationer.
"Denna utmärkelse markerar förändringen inom branschen från komponentfokus till lösning- och systemtänkande. Vi på Swegon leder branschen mot nyheter och nya riktmärken", säger en stolt Mats Holmqvist, VD för Swegon AB, Sverige.
Under ACREX 2012 i Indien meddelade även Swegon, som är den ledande systemleverantören av kommersiellt inomhusklimat, att Blue Box, ett företag inom Swegon-gruppen, kommer att bygga en ny fabrik i Indien.
"Anläggningen kommer att byggas nära Mumbai och börjar som en sammansättning av våra close control produkter", rapporterar Mats Holmqvist. Fabriken kommer att vara en plattform för att betjäna den indiska marknaden samt Mellanösternområdet. "Vårt mål är att starta montering i den nya anläggningen under det fjärde kvartalet 2012."
Information om företaget: Swegon Operations AB
Nyheten presenteras i samarbete med MyNewsdesk