2012-01-09
Malux är godkänd av Transportstyrelsen!
-Ja, det stämmer, vi har godkänts som leverantör av till programmet "alkolås efter rattfylleri", säger Anders Nygren (försäljningschef för Kommunikationsavdelningen på Malux).
En ny lag för alkolås efter rattfylleri har precis introducerats den 1/1 2012. Trafiken ska vara en alkoholfri zon och åtgärderna ska bli effektivare.
-Det känns verkligen bra, vi har arbetat jättehårt för att uppfylla alla krav som ställts och är verkligen glada att få bidra till att skapa en säkrare trafik med alkolås på Sveriges vägar, säger Anders Nygren.
Hårdare regler! Åker du dit för rattfylla tappar du körkortet i minst 1 år om man inte ansöker om ett körkort med villkor om alkolås.
Privatpersoner som åker dit för rattfylleri har ett val! Det nya systemet har starkare incitament för att delta i programmet och konsekvenserna av att inte välja körkort med alkolåsvillkor blir mer kännbara, säger Anders Nygren.
Vad händer sedan? När du som privatperson har fått bifall från Transportstyrelsen om att du får delta i programmet "körkort med villkor om alkolås" kontaktar man Malux som hjälper dig att få rätt utrustning och utbildning för att genomföra villkorstiden på bästa sätt.
Information från Transportstyrelsen om alkolås: www.transportstyrelsen.se
Information från Körkortsportalen om alkolås: www.korkortsportalen.se
Mer information om alkolås se: www.malux.se/alkolas
Kontakta Malux: 0660-292900 eller info@malux.se
Information om företaget: Malux Sweden AB
Nyheten presenteras i samarbete med MyNewsdesk