2012-03-21
Earth hour – en timme mörker för ett ljusare klimat
År 2011 deltog 135 länder och 5 000 städer i Earth Hour. Varannan svensk släckte ljuset.
Huge deltar genom att släcka ned vissa av våra byggnader, bland annat centrumskyltarna i Huddinge och Flemingsberg. Tillsammans med Huddinge kommun delar vi också ut svanenmärkta ljus på våra distriktskontor och i receptionen på huvudkontoret.
– Det är viktigt att vi deltar och visar att Huge som företag arbetar hårt med att fasa ut användningen av de fossila bränslena, säger Ann Lindkvist, miljöchef på Huge.
Huge jobbar med klimat- och energifrågorna på två fronter. Dels genom att sänka vår energianvändning och dels genom att se till att energin produceras så fossilfritt som möjligt.
– Båda är nödvändiga för att få till ett hållbart samhälle, säger Ann Lindkvist.
Huddinge kommun firar Earth Hour i Sjödalsparken där många evenemang kommer att pågå. Teater Slava kommer att ha en eldföreställning, två poiartister kommer att jonglera med eldfacklor, det blir musik, fika till försäljning, möjlighet att träffa energi- och klimatrådgivare med mera.
Kom och fira du också eller gör som Huges miljöchef: släck belysningen, tänd några ljus och ha en mysstund med familjen!
Information om företaget: Huge Fastigheter AB
Nyheten presenteras i samarbete med MyNewsdesk