2011-06-13

Peab bygger ut E4 söder om Sundsvall

Peab har fått uppdraget att genomföra utbyggnaden av E4 Syd Myre-Skönsmon vid Sundsvall. Beställare är Trafikverket och kontraktssumman uppgår till 1,1 Mdr.

I uppdraget ingår att bygga 17 km väg, varav 14,5 km motorväg, trafikplatser vid Myre, Njurunda och Stockvik, 28 broar samt omläggning av 1 km järnväg på Ostkustbanan vid en ny korsning av E4:an.

Projektet är en totalentreprenad med funktionskrav och ett framtida drift- underhållsåtagande. Arbetet ska påbörjas i april 2011 och det beräknas vara klart i oktober 2015.

Projektet orderanmäldes under det första kvartalet 2011.

 

 

För ytterligare information, kontakta:

Anders Jonasson, regionchef Peab 0733 371800

Gösta Sjöström, informationschef Peab 0733 371010

gosta.sjostrom@peab.se

Informationen är sådan som Peab AB skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument.

Informationen lämnades för offentliggörande den 4 april 2011 kl 10.00

Tidigare utsända pressmeddelanden från Peab finns på www.peab.se

Peab är ett av Nordens ledande bygg- och anläggningsföretag med ca 38 miljarder i omsättning och ca 14.000 anställda. Koncernens dotterföretag har strategiskt placerade kontor i Sverige, Norge och Finland. Aktien är noterad vid NASDAQ OMX Stockholm. Koncernkontoret ligger i Förslöv i Skåne.

Information om företaget: Peab AB

Nyheten presenteras i samarbete med MyNewsdesk